3 marca na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie będzie można wysłuchać utworów Ferdinanda Gregoroviusa upamiętniających Węgrów i Polaków walczących podczas Wiosny Ludów. Ich tłumaczenia podjęli się m.in. znakomici pisarze: István Kovács oraz Erwin Kruk. Wydarzenie odbędzie się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.
Gregorovius, pochodzący z Nidzicy autor był niemieckim historykiem specjalizującym się w średniowieczu. W zbiorze, który zostanie zaprezentowany na olsztyńskim Zamku, znalazło się 16 wierszy poświęconych uczestnikom powstań narodowych podczas europejskiej Wiosny Ludów. Wśród nich są takie dzieła jak: „Przemarsz Polaków 1832”, „Ku ziemi obiecanej”, „Pieśń Węgrów po złożeniu broni pod Világos” czy „Zmartwychwstanie”. „Pieśni polskie i węgierskie Ferdinanda Gregoroviusa” po raz pierwszy ukazała się w 1849 roku. Wznowione wydanie zawiera pieśni w trzech językach: węgierskim, polskim i niemieckim. Książkę ilustrują ryciny z epoki, a jej uzupełnieniem jest płyta, na której można wysłuchać wszystkich utworów.
Pomysłodawcą projektu jest Andrzej Małyszko ze Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną, a za koordynację odpowiadały Anna Westfeld oraz Izabela Narożniak. Przekładu wierszy z oryginału na węgierski dokonał prof. István Kovács, dyplomata, historyk, pisarz i poeta. Wiersze na język polski przetłumaczyli Erwin Kruk, mazurski pisarz, poeta i dziennikarz oraz dr Grzegorz Supady.
Promocja tych niezwykłych pieśni odbędzie się 3 marca o godz. 12:00 w Salach Kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Konferencja rozpocznie się od recitalu skrzypcowego Michała Marcola. Następnie wystąpią przedstawiciele trzech narodów, które są bohaterami utworów, czyli István Kovács, wybitny badacz okresu, Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojciech Wrzecionkowski – Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec. Goście będą mogli wysłuchać utworów Gregoroviusa w interpretacji znakomitej aktorki Ireny Telesz oraz Marcina Kiszluka z zespołu Teatru im. Stefana Jaracza. W programie jest też wykład pt. „Ferdinand Gregorovius a Polska”, który wygłosi prof.dr.hab. Janusz Jasiński.
Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Budapeszcie, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Olsztyńskiego w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.
Więcej informacji na stronach:
FB: www.facebook.com/hunginst
YT: www.youtube.com/user/WegInstKult
web: www.kulturawegierska.pl
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/historyczne-piesni-wegierskie-i-polskie-w-olsztynie